0 0 votes If $34$ men completed $2/5$th of a work in $8$ days working $9$ hours a day. How many more man should be engaged to finish the rest of the work in $6$ days working $9$ hours a day? $189$ $198$ $102$ $142$ Quantitative Aptitude nielit2016mar-scientistc work-time + – Lakshman Bhaiya 12.2k points 2.5k views answer comment Share Follow Print See 1 comment 1 1 comment reply neethu_seb 3.3k points commented Dec 14, 2022 reply Follow flag None of the options are correct. 0 0 replyShare Please log in or register to add a comment.
Best answer 2 2 votes $\dfrac{34 \times 8 \times 9}{2/5} = \dfrac{M \times 6 \times 9}{3/5}$ $\implies M = 34 \times 2 = 68.$ Number of men to be added to finish the work $= 68-34 = 34$ men. abhishek tiwary answered Dec 11, 2020 • selected Apr 28, 2022 by Arjun abhishek tiwary 184 points comment Share Follow 0 reply Please log in or register to add a comment.