• edited by
3,571 views
2 2 votes
Two clocks are set right at $10$ a.m. One gains $20$ seconds and the other loses $40$ seconds in $24$ hours. What will be the true time when the first clock indicates $4$ p.m. on the following day?

1 Answer

0 0 votes

for clock 1: gain per hour =20/24=5/6

for clock 2 : loss per hour = 40/24=10/6

so for six hours difference=10/6 *6 + 5/6 * 6=15 seconds

so when clock 1 is at 4 pm clock 2 will be at 3:59:45

 

Position:
Show:

No related questions found