
Amal buys $110 \mathrm{~kg}$ of syrup and $120 \mathrm{~kg}$ of juice, syrup being $20 \%$ less costly than juice, per kg. He sells $10 \mathrm{~kg}$ of syrup at $10 \%$ profit and $20 \mathrm{~kg}$ of juice at $20 \%$ profit. Mixing the remaining juice and syrup, Amal sells the mixture at ₹ $308.32$ per kg and makes an overall profit of $64 \%$. Then, Amal's cost price for syrup, in rupees per kg, is