in Quantitative Aptitude retagged by
355 views
1 vote
1 vote

Onion is sold for $5$ consecutive months at the rate of $\text{Rs}\; 10, 20, 25, 25,$ and $50 \; \text{per kg},$ respectively. A family spends a fixed amount of money on onion for each of the first three months, and then spends half that amount on onion for each of the next two months. The average expense for onion, $\text{in rupees per kg},$ for the family over these $5 \; \text{months}$ is closest to

  1. $18$
  2. $16$
  3. $26$
  4. $20$
in Quantitative Aptitude retagged by
2.7k points
355 views

1 Answer

1 vote
1 vote
Let's draw the table for $5$ months:

$\begin{array}{|l||c|c|c|c|c|} \hline & 1^{\text{st}}\;\text{month} & 2^{\text{nd}}\;\text{month} &  3^{\text{rd}}\;\text{month}  & 4^{\text{th}}\;\text{month} & 5^{\text{th}}\;\text{month} \\\hline  \text{Onion sold} & ₹\;10 & ₹\;20 & ₹\;25 & ₹\;25 & ₹\;50 \\ \text{(Rs./kg)} & & & & & \\\hline \text{Amount spend} & ₹\;100 & ₹100 & ₹\;100 & ₹\;50 & ₹\;50 \\ \text{by family} & & & & & \\\hline \text{Weight} & 10\;\text{kg} & 5\;\text{kg} &  4\;\text{kg} &  2\;\text{kg} &  1\;\text{kg} \\\hline   \end{array}$

Total amount spent by family $=₹\;400$

Total onion weight $=22\; \text{kg}$

$\therefore$ The average expense for onion, in rupees per kg, for the family over these $5$ months $= \dfrac{₹\;400}{22\;\text{kg}}$

$\qquad \qquad = \frac{200}{11} = 18.18 \cong 18\;\text{rupees/kg}.$

Correct Answer $:\text{A}$
edited by
10.3k points
Answer:

Related questions

Quick search syntax
tags tag:apple
author user:martin
title title:apple
content content:apple
exclude -tag:apple
force match +apple
views views:100
score score:10
answers answers:2
is accepted isaccepted:true
is closed isclosed:true