in Quantitative Aptitude edited by
38 views
1 vote
1 vote

In May, John bought the same amount of rice and the same amount of wheat as he had bought in April, but spent $₹150$ more due to price increase of rice and wheat by $20\%$ and $12\%,$ respectively. If John had spent $₹450$ on rice in April, then how much did he spend on wheat in May $?$  

  1. $₹580$
  2. $₹570$
  3. $₹560$
  4. $₹590$
in Quantitative Aptitude edited by
by
1.3k points 5 6 33
38 views

1 Answer

0 votes
0 votes
Let the price of rice in April be $₹x,$ and the price of wheat in April be $₹y.$

TABLE

Now,

$1 \cdot 2x + 1 \cdot 12y = 150 + x + y $

$\Rightarrow \frac{12}{10}(450) + 1\cdot 12y = 150 + 450 + y $

$ \Rightarrow 540 + 1 \cdot 12y = 600 + y $

$ \Rightarrow 1 \cdot 12y – y = 600 – 540 $

$ \Rightarrow \frac{12}{100}y = 60 $

$ \Rightarrow 12y = 60 \times 100 $

$ \Rightarrow \boxed{ y = 500} $

So, money spend on wheat in May $ = 1 \cdot 12y = \frac{112}{100} \times 500 = ₹560 $

$\therefore$ The money spends on the wheat in May is $₹560.$

COrrect Answer$: \text{C}$
by
4.9k points 3 7 28

Related questions

Ask
Quick search syntax
tags tag:apple
author user:martin
title title:apple
content content:apple
exclude -tag:apple
force match +apple
views views:100
score score:10
answers answers:2
is accepted isaccepted:true
is closed isclosed:true